Cena prawdy / Nothing But the Truth (Rod Lurie, 2008)

Cena prawdy / Nothing But the Truth (Rod Lurie, 2008)

Postprzez Adante » 22 kwi 2017, o 07:46

azraella

Adante

Avatar użytkownika
 
 
Posty: 2619
Obrazki: 6
Dołączył(a): 10 maja 2010, o 16:34
Wyniki: 37
Podziękował : 6996 razy
Otrzymał podziękowań: 16515 razy
Obrazek

Dramat, Thriller / USA / premiera: 8 września 2008 / 1 godz. 48 min.

reżyseria: Rod Lurie
scenariusz: Rod Lurie


muzyka: Larry Groupé

zdjęcia: Alik SakharovAmbitna dziennikarka polityczna Rachel Adams (Kate Beckinsale) publikuje szokujący artykuł, w którym oskarża prezydenta o manipulowanie informacjami wywiadowczymi w celu przeforsowania zgody na powietrzny atak na Wenezuelę. Rachel demaskuje też kobietę, której córka chodzi do tej samej szkoły co jej syn, jako tajną agentkę CIA (Vera Farmiga). Rozpętuje się afera, która sięga najwyższych szczebli rządowych. Rachel otrzymuje propozycję nie do odrzucenia – albo ujawni swoje źródło albo pójdzie do więzienia. Dziennikarka chce pozostać wierna swoim zasadom. Czy za wszelką cenę?


występują:

Kate Beckinsale . . . . . . . . . Rachel Armstrong
Matt Dillon . . . . . . . . . Patton Dubois
Angela Bassett . . . . . . . . . Bonnie Benjamin
Alan Alda . . . . . . . . . Albert Burnside
Vera Farmiga . . . . . . . . . Erica Van Doren
David Schwimmer . . . . . . . . . Ray Armstrong
Courtney B. Vance . . . . . . . . . Agent O'Hara
Noah Wyle . . . . . . . . . Avril Aaronson

. . . i inni


Rachel Armstrong (Kate Beckinsale) jest ambitną dziennikarką poczytnego waszyngtońskiego dziennika, specjalizującą się w tematyce politycznej. Za sprawą Eriki Van Doren (Vera Farmiga), agentki CIA, a zarazem matki jednego z dzieci ze szkoły jej syna, kobieta dowiaduje się o nadużyciach gabinetu prezydenta USA.

Okazuje się, iż władze gotowe są zmanipulować informacje wywiadowcze, aby uzasadnić przygotowywany atak lotniczy na Wenezuelę. Rachel poświęca tym rewelacjom artykuł, licząc po cichu, że przyczyni się on do upadku głowy państwa. Tymczasem rozpętuje się afera sięgającą najwyższych szczebli. Przyparta do muru dziennikarka otrzymuje wybór - musi ujawnić swoje źródło informacji albo trafi do więzienia. Wierna zasadom Rachel nie chce zadenuncjować Eriki. Pytanie tylko, jak długo jest w stanie wytrzymać w tym postanowieniu, zwłaszcza że jej opór za wszelką cenę chce złamać prokurator federalny Patton Dubois(Matt Dillon).

ROD LURIE jest reżyserem, scenarzystą i producentem cieszącym się renomą specjalisty od emocjonujących thrillerów z intrygą polityczną w tle. Wystarczy przypomnieć takie jego filmy, jak "Determinacja", "Ukryta prawda" czy "Ostatni bastion". Jak sam przyznaje, "Cenie prawdy" inspiracji dostarczył autentyczny przypadek dziennikarki Judith Miller, która w lipcu 2005 roku została aresztowana za odmowę złożenia zeznań przed sądem federalnym, prowadzącym postępowanie w sprawie "wycieku" informacji od agentki CIA. "Film nie dotyczy żadnej z tych kobiet, choć z pewnością ich historia - przedstawiana swego czasu w prasie - wpłynęła na proces tworzenia postaci i fabuły" - mówi Lurie.

Znany ze skrupulatności filmowiec po raz kolejny dołożył wszelkich starań, dbając o realizm historii. Miał nad nią zresztą pełną kontrolę, ponieważ wziął na siebie także napisanie scenariusza oraz obowiązki producenckie. "Staram się wnikać w głąb opowiadanej historii tak bardzo, jak tylko jest to możliwe. Zwłaszcza w przypadku filmów związanych w jakiś sposób z Białym Domem i dziennikarstwem" - mówi Lurie. "Na potrzeby "Ceny prawdy" byłem technicznym doradcą Kate Beckinsale i Angeli Bassett, które grają dziennikarki, sam pracowałem bowiem w tym zawodzie przez bardzo długi czas. Poza tym przy każdym z moich filmów pomaga mi wielu ekspertów z każdej dziedziny, która może okazać się przydatna".

"Lurie jest ekspertem w zaskakiwaniu widza i wydobywaniu tego, co najlepsze ze znakomitej obsady" - chwalił "Cenę prawdy" recenzent magazynu "Rolling Stone" Peter Travers. "(...) Po raz kolejny udało mu się nakręcić thriller innego rodzaju - thriller, który ma zarówno umysł, jak i serce". I rzeczywiście, poza elektryzującą intrygą i wartką akcją atutem "Ceny prawdy" jest obsada, w której znaleźli się: Kate Beckinsale ("Pearl Harbor", cykl "Underworld", "Motel"), Matt Dillon ("Miasto gniewu", "Chętni na kasę"), Vera Farmiga ("Infiltracja", "Chłopiec w pasiastej piżamie", nominacja do Oscara za rolę w "W chmurach"), Angela Bassett ("Tina", "Gdzieś w Luizjanie"), a także niezapomniany doktor "Sokole Oko" Pierce z serialu "M.A.S.H.", czyli Alan Alda.

źródło: Canal+


studio: Yari Film Group (YFG)
Battleplan Productions


Obrazek
Obrazek
Za ten post autor Adante otrzymał podziękowania - 3:
kotio, Tonder, zbroia
 
Góra

Powrót do fabularneKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość