Powiesić go wysoko / Hang 'Em High (Ted Post, 1968)

Powiesić go wysoko / Hang 'Em High (Ted Post, 1968)

Postprzez Tonder » 5 kwi 2017, o 08:29

Król Upu

Tonder

Avatar użytkownika
 
 
Posty: 2675
Obrazki: 0
Dołączył(a): 10 maja 2010, o 18:48
Podziękował : 7841 razy
Otrzymał podziękowań: 19126 razy
Powiesić go wysoko / Hang 'Em High (1968)..

..

Obrazek

Produkcja: USA
Gatunek: Western
Data premiery: 31 maja 1968

..

..TWÓRCY
Reżyseria: Ted Post
Scenariusz: Leonard Freeman, Mel Goldberg
Zdjęcia: Richard H. Kline, Leonard J. South
Muzyka: Dominic Frontiere
Montaż: Gene Fowler Jr.
Scenografia: John B. Goodman
Kostiumy: Elva Martien,
Gene Murray, Glenn Wright

Producent: Leonard Freeman (+)
OBSADA
Clint Eastwood - Szeryf Jed Cooper
Inger Stevens - Rachel Warren
Ed Begley - Kapitan Wilson
Pat Hingle - Sędzia Adam Fenton
Ben Johnson - Szeryf Dave Bliss
Charles McGraw - Szeryf Ray Calhoun
Ruth White - Madame "Peaches" Sophie
Bruce Dern - Miller
i inni


Obrazek


..

..


INFORMACJA O FILMIE


Clint Eastwood popularność zdobył, występując jako Rowdy Yates w pamiętnym serialu "Rawhide". Dzięki tej roli zwrócił na niego uwagę Sergio Leone i obsadził w "Za garść dolarów", które zapoczątkowało modę na spaghetti westerny. Eastwood powracał jeszcze dwukrotnie jako Człowiek bez imienia we wchodzących w skład tzw. trylogii dolarowej "Za kilka dolarów więcej" i "Dobry, zły i brzydki", po czym poczuł przesyt włoszczyzny (odmówił ponoć udziału w "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie") i powrócił do Stanów, aby tam robić karierę aktorską, realizować się jako producent, a później także jako reżyser. Na dobry start na rodzimej ziemi wybrał "Powiesić go wysoko", skromną opowieść o stróżu prawa ścigającym swych niedoszłych morderców. Tym projektem postanowił udowodnić, że jest nie tylko aktorem telewizyjnym, a western jako gatunek rdzennie amerykański, najlepiej smakuje w wydaniu ojczyźnianym.

Na reżysera wybrano Teda Posta, który wcześniej zrealizował między innymi kilka odcinków "Rawhide" i za niewielkie pieniądze nakręcono obraz, który okazał się sporym przebojem kinowym, co ostatecznie ugruntowało wciąż do tej pory mało stabilną pozycję Eastwooda w Hollywood. W jego amerykańskim debiucie wciąż wyraźnie jeszcze pobrzmiewają echa twórczości Leone, choć widać też, że w zdecydowany sposób starano się nawiązywać do tradycyjnej końskiej opery. To, co w największym stopniu łączy "Powiesić go wysoko" z europejskimi początkami kariery przystojnego kowboja, to w pierwszej kolejności postać głównego bohatera - wprawdzie już nie bezimiennego, ale wciąż małomównego, kroczącego własnymi ścieżkami i kierującego się własnym kodeksem moralnym. Bardziej dosłowny niż w klasycznym westernie jest tu także sposób ukazywania przemocy. Reszta to już typowe dla reguł konwencji chwyty i dekoracje.

Pomimo jednak, że fabuła "Powiesić..." nie należy do nadto skomplikowanych, to daleko jej też do typowej sztampy. Decyduje o tym przede wszystkim wartko poprowadzona akcja, jak i wyraziste postaci, które zapełniają ekran. Początkowo rzecz była planowana jako pilot serialu telewizyjnego, pomysł ten jednak zarzucono i wtedy scenariusz trafił do Malpaso, założonej przez Eastwooda firmy producenckiej. Ów rodowód jest tu widoczny w wielu miejscach, ale bynajmniej nie psuje to przyjemności czerpanej z seansu. Błękitnooki odtwórca postaci Harry'ego Callahana rozprawia się z wrogami z właściwym sobie wdziękiem, miętosząc w ustach cygaretkę i strzelając swe firmowe miny. Jeśli ktoś nie ceni sobie wysoko aktorskiej ekspresji Clinta, to z pewnością dzieło Posta do niego nie trafi - w końcu od początku w całym projekcie chodziło przede wszystkim o promocję aktora.

Ja osobiście przyznaje się bez bicia, że na "Powiesić go wysoko" bawiłem się znakomicie. To przyzwoicie zrealizowane kino rozrywkowe, nic nadto. Ze spaghetti westernami Leone równać się nie może, bo i w bardziej konwencjonalny sposób podchodzi do zagadnienia. Trzyma jednak równy poziom i przez blisko dwie godziny dostarcza poczucia relaksu. A w ramach ciekawostki: w małym epizodzie obłąkanego więźnia pojawia się tu sam Dennis Hopper, wówczas jeszcze szerzej nieznany.

Źródło - Caligula, Filmweb.pl..

..


Obrazek


..

..
Za ten post autor Tonder otrzymał podziękowania - 3:
Adante, kotio, zbroia
 
Obrazek
Góra

Powrót do fabularneKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron