Zagubieni / Ztraceni v Mnichově (Petr Zelenka, 2015)

Zagubieni / Ztraceni v Mnichově (Petr Zelenka, 2015)

Postprzez Tonder » 30 mar 2017, o 08:38

Król Upu

Tonder

Avatar użytkownika
 
 
Posty: 2675
Obrazki: 0
Dołączył(a): 10 maja 2010, o 18:48
Podziękował : 7841 razy
Otrzymał podziękowań: 19126 razy
Zagubieni / Ztraceni v Mnichově (2015)..

..

Obrazek

Produkcja: Czechy
Gatunek: Dramat, Komedia
Data premiery: 8 października 2015

..

..TWÓRCY
Reżyseria: Petr Zelenka
Scenariusz: Petr Zelenka
Zdjęcia: Alexander Surkala
Muzyka: Matous Hejl
Montaż: Vladimír Barák
Scenografia: Ondřej Nekvasil
Kostiumy: Vladimíra Fomínová
Producent: David Ondříček (+)
OBSADA
Martin Myšička - Pavel Liem / Martin Myšička
Tomáš Bambušek - Reżyser Tomáš Bambušek
Marek Taclík - Marek Taclík
Marcial Di Fonzo Bo - Jean Dupont
Stanislas Pierret - Dyrektor francuskiego instytutu
Jana Plodková - Sekretarka Jana
Vladimír Škultéty - Kierownik produkcji Vladimír Škultéty
Václav Neužil - Viktor
i inni


Obrazek


..

..


INFORMACJA O FILMIE


Petr Zelenka kazał czekać nam na swój najnowszy film aż siedem lat. Nie ma jednak wątpliwości, że warto było uzbroić się w cierpliwość. W "Zagubionych" znany reżyser potwierdza status prawdziwego autora kina. Trudno przecież wyobrazić sobie innego twórcę, który z komedii o złośliwej papudze byłby w stanie uczynić filmową medytację o zawiłościach czeskiej duszy i paradoksach historii.

Odgrywające ważną rolę w fabule zwierzę należało rzekomo do Edouarda Daladiera – premiera Francji i jednego z sygnatariuszy układu monachijskiego z 1938 roku. Porozumienie to zapisało się w czeskiej pamięci jako akt hańby, na mocy którego europejskie mocarstwa darowały Czechosłowację Hitlerowi. Choć od opisywanych wydarzeń minęło niemal 80 lat, z wizji Zelenki wynika, że rany z przeszłości nie uległy jeszcze zabliźnieniu.

Drobiazgowe rozpamiętywanie dawnych czasów bynajmniej nie spotyka się ze strony czeskiego mistrza z wyrozumiałością. Twórca "Zagubionych" w ogóle nie oszczędza swoich rodaków i przedstawia ich jako ludzi narcystycznych, kreujących się na ofiary i rozsmakowanych we własnym męczeństwie. Na domiar złego wszystkie te postawy zostają zdemaskowane jako nieszczere i służące do manipulacji w celu uzyskania doraźnych korzyści. Zaskakującą ostrość tych sądów łagodzi nieco właściwe reżyserowi, ekscentryczne poczucie humoru. Od pierwszych scen widać, że "Zagubieni" stanowią w filmografii Zelenki oddech po śmiertelnie poważnych "Braciach Karamazow". W kolejnych scenach Czech udowadnia, że wciąż jednakowo dobrze radzi sobie zarówno ze slapstickiem, jak i z dowcipem słownym. Główną przestrzeń dla obu rodzajów komizmu stanowią perypetie osnute wokół wspomnianej papugi Daladiera. Gdy niemal stuletnie, powtarzające kontrowersyjne cytaty z dawnego pana ptaszysko trafia do Czech, zostaje niespodziewanie wykradzione przez zdesperowanego dziennikarza o imieniu Pavel. Choć bohater uzasadnia swoje działanie interesem narodowym, w rzeczywistości pragnie po prostu sławy mającej ułatwić mu okiełznanie kryzysu wieku średniego. W ten sposób mężczyzna dołącza, obok choćby Milosa z "Pociągów pod specjalnym nadzorem", do bogatego panteonu czeskich bohaterów starających się zaznaczyć indywidualność na tle wielkiej historii.

Zamęt spowodowany przez czyny Pavla pozwala Zelence na wprowadzenie do fabuły typowych dla siebie rozważań na temat napięcia pomiędzy autentyzmem a fikcją. Z biegiem czasu czeski reżyser idzie pod tym względem jeszcze dalej i – podobnie jak choćby w "Roku diabła" – włącza do filmu aspekt autotematyczny. Ukazanie losów pechowej ekipy próbującej zrealizować materiał o "incydencie z papugą" jeszcze bardziej potęguje Zelenkowską intuicję o niemożności dotarcia do prawdy o otoczeniu.

To wszystko nie oznacza jednak, że twórca "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" nakręcił film przesiąknięty nihilizmem. "Zagubionych" należy potraktować raczej jako przeprowadzoną przez prowokacyjnego nauczyciela lekcję podejrzliwości wobec upraszczających wizji świata. Ironia i sceptycyzm nie są dla Zelenki celami samymi w sobie, lecz środkami służącymi do odsłonięcia rzeczywistości w całym jej zróżnicowaniu. Czy zaprezentowane przy tej okazji odświeżające, krytyczne myślenie o własnym narodzie ma szansę przyjąć się także w naszym kraju? Czeski reżyser chyba w to wierzy, bo puszcza oczko do polskich fanów. W bodaj najzabawniejszej scenie filmu bohater stwierdza w końcu, że "Wszyscy reżyserzy to chamy, ale największymi z nich są przecież Polacy".

Źródło - Piotr Czerkawski, Filmweb.pl..

..


Obrazek


..

..
Za ten post autor Tonder otrzymał podziękowania - 3:
Adante, kotio, zbroia
 
Obrazek
Góra

Powrót do fabularneKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron