Manon u źródeł / Manon des sources (Claude Berri, 1986)

Manon u źródeł / Manon des sources (Claude Berri, 1986)

Postprzez Petunia » 26 mar 2017, o 17:49

absolwent

Petunia

 
 
Posty: 341
Dołączył(a): 29 wrz 2014, o 14:34
Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 1021 razy
Obrazek

Melodramat | Francja, Szwajcaria, Włochy | 19 listopada 1986 | 1 godz. 53 min.

reżyseria: Claude Berri

scenariusz: Gérard Brach, Claude Berrimuzyka: Jean-Claude Petit, Roger Legrand

zdjęcia: Bruno Nuytten

Kontynuacja dramatu pt. "Jean de Florette". Historia Manon Cadoret, która najpierw dorasta na sielskiej Prowansji, wśród pól i spokojnych ludzi. Gdy staje się kobietą, uświadamia sobie co było przyczyną śmierci jej ojca. Złość i chciwość sąsiadów - rodziny Soubeyran powodują podjęcie przez nią planu okrutnej zemsty za śmierć bliskich. Uważa bowiem że dopiero śmierć sąsiadów może odmienić zły los jaki prześladuje jej rodzinę i nią samą. Niestety przeznaczenie ma jej niemiłą niespodziankę... Równie dobry jak pierwsza część, ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi i świetną dramatyczną fabułą, jest na pewno wart zobaczenia. Również ten film został nagrodzony Cezarem, nominowany do nagrody BAFTA.

występują:

Emmanuelle Béart . . . . . . . . . . Manon Cadoret
Yves Montand . . . . . . . . . . César "Le Papet" Soubeyran
Elisabeth Depardieu . . . . . . . . . . Aimée Cadoret
Margarita Lozano . . . . . . . . . . Baptistine
Armand Meffre . . . . . . . . . . Philoxène
Pierre Nougaro . . . . . . . . . . Casimir
Yvonne Gamy . . . . . . . . . . Delphine
Hippolyte Girardot . . . . . . . . . . Bernard Olivier

. . . i inni


W "Manon u źródeł" Claude Berri przedstawia dalsze losy bohaterów "Jean de Florette". Każdy z filmów broni się jako pierwszorzędne kino, a obydwa składają się na epickie arcydzieło - jeden z najważniejszych francuskich obrazów lat 80.
W filmie "Jean de Florette" reżyser Claude Berri przedstawił osadzone w realiach Prowansji lat międzywojennych tragiczne dzieje farmera Jeana Cadoreta i jego sąsiadów, Cesara i Ugolina Soubeyranów. Chciwość i intrygi tych ostatnich doprowadziły do tragedii. Akcja "Manon u źródeł" toczy się kilkanaście lat po tamtych wydarzeniach. Tytułowa Manon (Emmanuelle Béart) to córka Cadoreta, która zdążyła

wyrosnąć na piękną i dziką dziewczynę. Ugolin Soubeyran (Daniel Auteuil), który przyczynił się do tragedii Cadoreta, kocha się w Manon. Kiedy bohaterka odkrywa prawdę o przeszłości Ugolina, żyje tylko myślą o zemście. Jej celem jest zniszczenie rodu Soubeyranów; dla Manon sprawiedliwą ceną za nieszczęścia i krzywdy jej rodziny może być tylko śmierć Cesara i Ugolina. Jej marzenia o upadku Soubeyranów spełnią się, ale w inny sposób, niż się tego spodziewała.

Filmy "Jean de Florette" i "Manon u źródeł" weszły na francuskie ekrany w odstępie trzech miesięcy. CLAUDE BERRI kręcił obydwa obrazy jednocześnie i zaplanował je jako jedno epickie dzieło, podzielone na dwie części. Każdy z filmów broni się również z osobna, ale dopiero oglądając obydwa można w pełni docenić zamysł Berriego. "Manon u źródeł" dopowiada historię przedstawioną w "Jean de Florette", pogłębia jej znaczenie i zamyka gorzkim, poruszającym finałem. Ton drugiej części sagi jest mroczniejszy od pierwszego filmu: to rzecz o zemście, o ludziach ściganych przez przeszłość, o przeznaczeniu i okrutnej ironii losu, która niweczy ludzkie wysiłki i obraca je przeciw bohaterom. Yves Montand i Daniel Auteuil stworzyli fantastyczne kreacje w obu filmach. Tytułową gwiazdą "Jeana de Florette" był Gerard Depardieu. W "Manon u źródeł" błyszczy młodziutka Emmanuelle Béart. Kariera aktorki zaczęła się od roli w filmie Claude'a Berriego, za którą otrzymała Cezara.studio: DD Productions
Films A2
Radiotelevisione Italiana (RAI)
Obrazek
Za ten post autor Petunia otrzymał podziękowania - 3:
kotio, Tonder, zbroia
 
Góra

Powrót do fabularneKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Yandex [Bot] i 0 gości

cron