Babcia Gandzia / Paulette (Jérôme Enrico, 2012)

Babcia Gandzia / Paulette (Jérôme Enrico, 2012)

Postprzez Tonder » 25 mar 2017, o 00:24

Król Upu

Tonder

Avatar użytkownika
 
 
Posty: 2660
Obrazki: 0
Dołączył(a): 10 maja 2010, o 18:48
Podziękował : 7839 razy
Otrzymał podziękowań: 19074 razy
Babcia Gandzia / Paulette (2012)..

..

Obrazek

Produkcja: Francja
Gatunek: Komedia kryminalna
Data premiery: 16 stycznia 2013

..

..TWÓRCY
Reżyseria: Jérôme Enrico
Scenariusz: Jérôme Enrico,
Laurie Aubanel, Cyril Rambour,
Bianca Olsen

Zdjęcia: Bruno Privat
Muzyka: Michel Ochowiak
Montaż: Antoine Vareille
Scenografia: Christophe Thiollier
Kostiumy: Agnès Falque
Producent: Cathy Lemeslif (+)
OBSADA
Bernadette Lafont - Paulette
Carmen Maura - Maria
Dominique Lavanant - Lucienne
Françoise Bertin - Renée
André Penvern - Walter
Ismaël Dramé - Léo
Jean-Baptiste Anoumon - Ousmane
Axelle Laffont - Agnès
i inni


Obrazek


..

..


INFORMACJA O FILMIE


"Babcia Gandzia" to słodko-gorzka komedia opowiadająca o tym, jak może zmienić nasze życie handel narkotykami. W przeciwieństwie jednak do bohatera utrzymanego w poważnym tonie "Breaking Bad" Vince’a Gilligana, starsza pani z filmu Jérôme Enrico za sprawą nielegalnej działalności staje się... lepszym człowiekiem.

Paulette (Bernadette Lafont) jest zgorzkniałą, ledwo wiążącą koniec z końcem emerytką. Dziesięć lat temu straciła męża i ukochaną restaurację, a jej relacje z córką nie należą do najserdeczniejszych. Kiedy do drzwi bohaterki zapuka komornik, starsza pani w akcie desperacji postanowi wkręcić się w narkotykowy biznes.

"Babcia Gandzia" to takie "Breaking Bad" z przymrużeniem oka. Handel haszyszem pozwala sfrustrowanej Paulette na odrobinę luksusu oraz sprawia, że jej nastawienie do świata zmienia się wprost proporcjonalnie do stanu jej konta. Okazuje się bowiem, że babcia ma smykałkę do interesów i z osiedlowej dilerki szybko awansuje na najlepszego dostawcę w mieście. Bohaterka, do tej pory zdeklarowana rasistka, zaczyna dogadywać się z, jak sama mówi, "brudasami", a do wąskiego grona jej przyjaciół dołącza czarnoskóry mąż jej córki oraz siedmioletni wnuczek, którego zawsze się wstydziła. Za sprawą nieśmiałego sąsiada od miesięcy starającego się o jej względy kobiecie udaje się także zakończyć dziesięcioletnią żałobę po śmierci męża.

Historia Paulette ubrana jest w kostium komedii, ale Jérôme Enrico przemyca do swojego filmu gorzką refleksję nad losem emerytów. Tytułowa "Babcia Gandzia" pracowała ciężko przez całe życie, lecz na starość pieniędzy nie wystarcza jej nawet na jedzenie czy rachunki. Na ratunek zmagającej się z problemami finansowymi kobiecie przybywa nie państwo, lecz lokalny handlarz haszyszem (innych narkotyków wszak babcia nie tyka!). Bohaterka rozkręca dobrze prosperujący biznes i osiąga stabilizację finansową wyłącznie za sprawą nielegalnej działalności. Jak pokazuje jednak puenta, szkodliwość jej czynów wydaje się być znikoma i wystarczy wycieczka kilkaset kilometrów na wschód, by spojrzeć na tę opowieść z zupełnie innej perspektywy.

Źródło - Onet.pl..

..


Obrazek


..

..
Za ten post autor Tonder otrzymał podziękowania - 3:
Adante, kotio, zbroia
 
Obrazek
Góra

Powrót do fabularneKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości