Obrazek

Lars von Trier zniszczył ziemię, "Melancholia" okazała się pieczołowicie zaplanowaną, znakomicie wyreżyserowaną katastrofą, która dużo silniej uderzyła w kilka osób, niż w cały świat. Gdybyśmy chcieli usytuować "Melancholię" Larsa von Triera na obszarze kina gatunków, moglibyśmy odnaleźć w niej elementy należące do dramatu, skupić się na katastroficznych aspektach fabuły, pobawić w badaczy science-fiction czy szukać podstaw dla nazwania filmu thrillerem. W przypadku produkcji von Triera nie sposób pozwolić sobie na prosty, matematyczny rachunek i dodać wszystkie elementy.

Obrazek
Akcja filmu rozpoczyna się wraz ze zniszczeniem Ziemi przez zderzenie z planetą Melancholia, a następnie przeskakuje w czasie. Oś filmu skupia się na siostrach, Justine i Claire (Kirsten Dunst i Charlotte Gainsbourg), które oddalają się od siebie. Justine wychodzi za mąż za Michaela (Alexander Skarsgård), właściwa akcja filmu rozgrywa się podczas ich uroczystości weselnej. Justine jest chora na melancholię, co pozwala jej zachować spokój, gdy Ziemia jest zagrożona zniszczeniem przez inną planetę, do niedawna ukrywającą się za Słońcem, a teraz zmierzającą w stronę Ziemi.
Obrazek
Lars von Trier

ur.: 30 kwiecień 1956 w:Kopenhaga, DaniaSłynny reżyser skandynawski, którego twórczość odmieniła oblicze kina lat 90-tych. Zaczynał od amatorskich filmów, realizowanych kamerą Super 8, potem na taśmie 16mm. Zanim ukończył Duńską Szkołę Filmową, nakręcił kilkadziesiąt reklamówek oraz parę obrazów fabularnych. W 1984 roku za film Element zbrodni Trier nagrodzony został na festiwalach w Cannes, Mannheim i Chicago. Równie znaczący sukces odniosły jego kolejne produkcje, tworzące wraz z Elementem zbrodni tzw. trylogię europejską i odwołujące się do... ...czytaj dalej + filmografia reżysera

OBRAZKI [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ]
 

KOMENTARZE