

Celtic Dream to najnowszy projekt zespołu Carrantuohill grającego od wielu lat muzykę irlandzką i celtycką, oparty na nastrojowych irlandzkich wokalnych balladach i instrumentalnych slowair'ach wykonanych z towarzyszeniem klasycznej harfy. Całość dopełnia poezja staroirlandzka w tłumaczeniu m.in Stanisława Barańczaka i Ernesta Brylla.

W bardzo krótkim czasie, zaledwie w miesiąc, udało się zrealizować koncert niesamowity. Zapis tego wydarzenia nie oddaje w pełni ogromu pracy jaką w to włożono, piękna wnętrz oraz panującego tam nastroju.
To druga już pozycja DVD w dorobku polskiego zespołu muzyki celtyckiej Carrantuohill. I choć muzyka programu "Celtic dream" także pochodzi z Irlandii, tak jak w przypadku "Touch of Ireland", to jej charakter jest już inny. Nastrój, zaduma, spokój to raczej rzadko spotykane klimaty na koncertach Carrantuohill. Tak jest na "Celtic dream". Repertuar, to głównie ballady irlandzkie, wykonywane w oryginale przez takie gwiazdy jak Loreena McKennitt czy Mary Black. Tu udanie zastąpiła je Katarzyna Sobek. Klimatu dodała harfa i grająca na niej Anna Faber. Słowem, recytując poezję staroceltycką, okrasiła wszystko Anna Dymna. Całość zarejestrowano podczas koncertu w przepięknych wnętrzach Bazyliki w Rudach. Do płyty z koncertu dodano drugą, z dodatkami, na której znalazł się opis przygotowań do tego niezwykłego koncertu, rozmowy z bohaterami, widzami i gospodarzem, księdzem Rafałem Wyleżołem.
źródło : folk24.pl
..
Nagrano w składzie:
Dariusz Sojka - akordeon, flety, bodhran, uilleann pipes
Bogdan Wita - gitara akustyczna
Adam Drewniok - gitary basowe
Zbigniew Seyda - irish bouzouki, cittern, gitara
Marek Sochacki - perkusja, instrumenty perkusyjne
Maciej Paszek - skrzypce
Muzycy gościnni:
Anna Dymna - słowo
Anna Faber - harfa
Katarzyna Sobek - śpiew

Dariusz Sojka - akordeon, flety, bodhran, uilleann pipes
Bogdan Wita - gitara akustyczna
Adam Drewniok - gitary basowe
Zbigniew Seyda - irish bouzouki, cittern, gitara
Marek Sochacki - perkusja, instrumenty perkusyjne
Maciej Paszek - skrzypce
Muzycy gościnni:
Anna Dymna - słowo
Anna Faber - harfa
Katarzyna Sobek - śpiew
Producent: ROCKERS PUBLISHING

...oj, bardzo subiektywnie będzie.... . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

..
Kilka lat temu, niedaleko mojego miejsca zamieszkania zapowiedziano koncert zespołu Carrantuohill. Znałem oczywiście tę nazwę i mniej więcej co grają, ale tylko z paru piosenek usłyszanych w radiowej Trójce. Trzeba się było bliżej zainteresować.
I tak; zespół powstał 1987 roku, to czołowa grupa z tej części Europy grająca muzykę irlandzką. Do tego nasz eksportowy produkt, biorący udział w wielu festiwalach, również poza granicą i mający za sobą - a jak się okazało - i przed sobą współpracę ze sporą grupką irlandzkich wykonawców.

Skoro tak, należało doświadczyć tego na własne oczy i uszy. Miałem wolny czas, pogoda była ładna, impreza plenerowa i za darmo. Czego trzeba więcej?! Już na początku koncertu szczęka mi opadła i do końca występu starałem się ja umieścić gdzie trzeba. Carrantuohill to klasyczne "zwierze koncertowe"! Było wesoło, radośnie i skocznie. Wszak to muzyka folkowa irlandzka i szkocka. Sporo było tradycyjnych utworów instrumentalnych, ale też kilka znanych piosenek z repertuaru np. Loreeny McKennitt, Enyi czy The Chieftains. Zaśpiewała je pięknie Katarzyna Sobek - niewątpliwie również wizualna ozdoba głównego męskiego składu grupy.

Zaraz po koncercie udałem się na zaplecze sceny. Okazało się, że nie tylko mnie się podobało. Była tam już spora grupka widzów, a doszło jeszcze więcej. Każdy nabył jakąś płytę, można też było porozmawiać czy zrobić sobie zdjęcie z zespołem. Objawili się również jako bardzo mili i kontaktowi ludzie. Ja zakupiłem też co nieco, a wśród tego było świeżo wydane DVD "Celtic Dream".
Wydawnictwo to składa się z 2 płyt. Nie jest to zwykłe pudełko plastikowe, ale składak ze sztywnego kartonu. Można by ponarzekać, jednak nie jest tak źle. Tłuste paluchy zostawiają ślady, ale przy odrobinie pracy dają się usunąć i to bez uszczerbku na kolorach. Na okładce oprócz napisów widnieje harfa. I tu miła niespodzianka, struny harfy są z jakieś gumy, wyraźnie wyczuwalnej pod palcami. A na ostatniej stronie zdjęcia wykonawców pokryte jakimś czymś, nie do zdarcia. Ot, miłe niespodzianki i całość wyróżnia się na półce.
A co wewnątrz...
Płyta nr. 1 zawiera koncert, który odbył się 21 listopada 2009 roku w miejscu tyleż niezwykłym, co zaskakującym, a mianowicie w Bazylice WNMP znajdującej się w kompleksie po-Cysterskim w Rudach na Śląsku. Koncert nosił tytuł "Celtycka Cecylia", ale płyta, nie.
Jak to?! Skoczna i wesoła muzyka irlandzka w kościele?!!! Ano niezupełnie. Miejsce wymogło na zespole dobór specjalnego repertuaru. A jest w czym wybierać. Muzyka folkowa z

Zespół na potrzeby tego przedstawienia, rozrósł się nieco personalnie i instrumentalnie. Koncert rozpoczyna pierwszy gość zespołu, na harfie Anna Faber. Jeeeja... to u nas ktoś potrafi grać muzykę, jakby nie było rozrywkową na harfie?! Do tej pory z grających na tym instrumencie znałem tylko Andreasa Vollenweidera i Loreenę McKennitt (aha, na płytach Enyi coś podobnego słychać i jeszcze któryś z Braci Marx grywał w przerwach między ucieczkami). A że pani Anna jest pierwszoklaśną harfistką, usłyszeć można było podczas koncertu. Grała anielsko - spokojnie, jak i dia...(hmmm...) ... dość energetycznie. Jak w ogóle da się opanować tyle strun na raz?!!! No tak, wystarczyło się rozejrzeć. Pani Anna ubarwia wiele różnorodnych płyt - tylko trzeba poczytać składy muzyków!.
Zaraz na początku, okazało się, że oglądamy tutaj wielki spektakl poetycko - muzyczny. A poetycki, bo przeplatany wierszami czytanymi z ambony - a jakże - przez Annę Dymną (cytat;Podobno wszystko pochodzi od Boga, więc poezja także), czyli następnego gościa wieczoru. Mamy więc gwarancję pełnego profesjonalizmu. Wiersze czytane przez panią Annę, to poezja staro-irlandzka w tłumaczeniu Ernesta Brylla, ale też kilka fragmentów wierszy ks. Jana Twardowskiego, z najbardziej chyba znanym "Śpieszmy się kochać ludzi".
I tuż po harfie (anielskiej) mamy pierwszy wiersz.

A po nim słyszymy flet i po kolei, włączają się następni muzycy. Skąd ja to znam? Podpisano, że to melodia tradycyjna o tytule "Irish of Woman". No tak, przecież ja to pamiętam z największego chyba przeboju zespołu The Christians - Words. Wśród różnych melodii tradycyjnych, zaprezentowanych tutaj, można też było usłyszeć utwór Shauna Daveya - "The winters end" i jeszcze pod koniec koncertu, rozpoznałem melodię "Urchnoc Chein Mhic Cainte", z twórczości pani o dziwnym nazwisku Aoife Ni Fhearraigh (i chyba jakieś echa tego utworu słychać na płycie "Watermark" Enyi).

A cóż można powiedzieć o samym zespole?. Profesjonaliści pierwszej klasy. Doskonale opanowali swoje instrumenty i to nie tylko te "zwyczajne" jak gitara, skrzypce, perkusja, ale też, jak przystało na muzykę irlandzką kilka dziwnych "wynalazków". W opisach są wymienione nazwy, ale co jest co, to już nie podejmuję się zgadywać. A do tego np. zdawałoby się tak znane jak flety czy akordeon też są po jakichś modyfikacjach. Co by nie powiedzieć, muzycy wydobywają z nich piękne dźwięki.
Na ten koncert do zespołu dokooptowany został też klawiszowiec Robert Czech. Nie tylko wzbogacił instrumentarium, ale też zagrał podkład muzyczny do kilku wierszy. Resztę poezji okrasiła harfa pani Faber. Poza tym w kościele muszą być przecież organy - wszystko jedno jakie. Wśród zagranych tego wieczoru melodii znalazła się też piękna autorska ballada pana Roberta pt. "Lament".

A już w następnym utworze pojawia się ostatni gość, czyli Katarzyna Sobek. Widocznie nie była wtedy na etacie, skoro gość. No i zaśpiewała... Na początek "Night Ride Across the Caucasus", piękną balladę Loreeny McKennitt. Później jeszcze były tejże Loreeny; "Santiago" i "The Mystic Dream" oraz Mary Black "Only a Woman Heart" i Carrantuohillową piękną piosenkę "Myśli i słowa". Wokalistka wystąpiła w raczej obcisłej czerwonej sukience i z odkrytymi ramionami. Pani Kasiu - w Bazylice!!! i jeszcze te ruchy bioder... oj, niektóre owieczki miały się z czego spowiadać...
Koncert był w zasadzie balladowo - mistyczno - nostalgiczny, ale udało się przemycić dość żwawy utwór, czyli wspomniany już "Santiago" i pod koniec, w wiązance, caaałkiem energetyczny fragment. Nogi same przytupują. Utwór nosi tytuł "Slip Jig & Reel".

A wizualnie... Miejsce szczególne, do tego zabytek, więc rzeźby, ornamenty, złocenia i sama architektura. Wszystko to oświetlone wręcz bajkowo. Latające kamery i feeria barw. Ale wcale nie było jarmarcznie. Pięknie pokazany koncert, pełen profesjonalizm. Jak twierdzili widzowie, przeżycia niesamowite, a momentami wręcz mistyczne. Widać to było po ich twarzach. Oglądacz płyty dostał jeszcze "przebitki" w postaci kilku krótkich filmików pokazanych w trakcie spokojnych, balladowych utworów. Filmiki te przedstawiały oczywiście Irlandię, czyli; skaliste wybrzeża, wrzosowiska i zabytki późno-celtyckie.
Płyta nr. 2 zawiera parę dodatków. A mianowicie np. teledysk do melodii "Mountain Reel" z wplecionymi widokami z pobytu grupy w Irlandii. Reportaż - Przygotowania do koncertu. Tu widzimy ile pracy kosztowało i jak karkołomne to było przedsięwzięcie. Są też tu wspomniane rozmowy z widzami, proboszczem, oraz muzykami. Wszyscy bardzo dziękowali proboszczowi, przede wszystkim za odwagę. Mamy też dużą garść zdjęć z występu i ciekawy, ponad 30 minutowy film dokumentalny o historii całego zabytkowego kompleksu pt. Cystersi w Rudach.
Jakże to inny był koncert od tego na którym byłem, a jakże fantastyczny. Nie warto omijać takich wydarzeń tylko dlatego, że to w kościele. Ja co prawda nie omijam, ale na coś takiego jeszcze nie trafiłem.
..

..

CARRANTUOHILL - CELTIC DREAM (2DVD) 2010
"W muzyce irlandzkiej, obok rytmicznych i skocznych utworów, istnieje wiele przepięknych ballad, nostalgicznych melodii. Podczas koncertu, który odbył się 21 listopada 2009 roku w Pocysterskim Zespole Pałacowo-Klasztornym w Rudach, zależało nam na tym, by takie właśnie pokłady z muzyki celtyckiej wydobyć i niezwykle wyciszoną, wręcz balladową muzyką stworzyć niecodzienną atmosferę do wytchnienia, zadumy, uspokojenia"
Carrantuohill
Spis utworów DVD 1:
"Jak Anieli" - muz. Anna Faber
"Witamy" (poezja) - anonim, tłum. Ernest Bryll
"Irish of Woman" - mel. trad.
"Night Ride Across the Caucasus" - muz. i sł. Loreena McKennitt
"An Droichead" ("The Bridge") - mel. trad.
"Galician Carol" - mel. trad.
"Dunmore Lasses" - mel. trad.
"Stwarzał" (poezja) - tekst Ks. Jan Twardowski
"A gdzie Bóg mieszka" (poezja) - anonim, tłum. E. Bryll
"Santiago" - mel. trad., arr. L. McKennitt
"Planxty Irish" - mel. trad.
"The Winters End" - Shuan Davey
"Święty Kewin i Kos" (poezja) - anonim, tłum. E. Bryll
"Przepiórka" (poezja) - tekst: Ks. Jan Twardowski
"1109" ("An Suiscin Bean") - mel. trad.
"The Mystic's Dream" - muz. i sł. Loreena McKennitt
"Lament" - muz. Robert Czech
"Śpieszmy się kochać ludzi" (poezja) - tekst: Ks. Jan Twardowski
"Żal" (poezja) - tekst: Ks. Jan Twardowski
"Blue Fiddle" - mel.trad.
"Only A Woman Heart" - muz./sł Mary Black
"Modlitwa" - mel.trad.
"Opowieść pustelnika" (poezja) - anonim, tłum. E. Bryll
"Więcej" (poezja) - tekst: Ks. Jan Twardowski
"Duch gór" ("Urchnoc Chein Mhic Cainte") - mel.trad.
"Slip Jig & Reel" ("A Fig for A Kiss") - mel.trad.
bis: "Myśli i słowa" - muz. D. Sojka, Z Seyda, sł. Z. Seyda
finał: "Galician Carol" i "Irish of Woman" - mel.trad.
Spis utworów DVD 2:
"Mountain Reel" (teledysk) - mel.trad.
Bazylika WNMP w Rudach (film)
Przygotowania do koncertu (film)
Zdjęcia z koncertu (slajd)
Mecenasi koncertu i wydania płyty DVD


RECENZJE
Mylene Farmer Moja wielka muzyczna miłość
The Allman Brothers Band Live at GREAT WOODS 06
Garou Live a Bercy rok 2002
Garou Routes (DVD) rok 2005
Cyndi Lauper Live in Paris 1987 (DVD)
MOE. Live from The Fillmore 2006 r.
Led Zeppelin DVD cz. 1
Led Zeppelin DVD cz. 2
Czerwony Tulipan Obrazy i obrazki 2008 (2 cd + 2 dvd)
Carrantuohill CELTIC DREAM (2DVD) 2010
SADE Live (DVD) 1994
Vargas Blues Band Last Night (2002)
Gov't Mule The Deepest End 2003 (2 CD + DVD)
Dana Fuchs Songs from the road (cd + dvd)
Black Sabbath The Last Supper (1999)
LYNYRD SKYNYRD – GIMME BACK MY BULLETS
Luther Allison Songs from the road
Albert King with Stevie Ray Vaughan In session...
Loreena McKennitt – Night from the Alhambra
Grace Potter and The Nocturnals – Nothing but the water (2005)
Seasick Steve – Walkin' man + Live at Brixton Academy
ARTYKUŁY
Mylene Farmer
Loreena McKennitt
Tina Turner
Laurie Anderson
Deep Purple
KSU
Kate Bush
Army of Lovers
Dezerter
Start