Stare niusy
Curie-Skłodowska uciekła z Paryża ze swym kochankiem.

Paryż. (Tel. wł).

Ogromną sensacyę wywołuje tajemnicze zniknięcie z Paryża pani Curie-Skłodowskiej, znakomitej uczonej, Polki, wstawionej odkryciami na polu radium. Skłodowska uciekła wraz z drem Langiewinem, profesorem chemii na wszechnicy paryskiej. Langiewin był uczniem zmarłego niedawno męża p. Skłodowskiej i po nim otrzymał katedrę chemii. Jeszcze jako uczeń poznał Langiewin p. Curie-Skłodowską i nawiązał z nią bliższy stosunek. Onegdaj porzucił swoją żonę i dwoje dzieci i umknął z Paryża z panią Skłodowską.

Skandal ten wywołuje w Paryżu niezwykłą sensacyę i nabiera cech skandalu światowego. P. Curie-Skłodowska bowiem znaną jest w całym świecie ze swoich słynnych odkryć w dziedzinie radium i znakomitych rozpraw. Przed kilku miesiącami miała być Curie-Skłodowska zamianowaną członkiem Akademii paryskiej, co jest najwyższem odznaczeniem naukowem we Francyi.

Ilustrowany Kurier Codzienny nr 253. 5 listopada 1911

Afera Curie-Skłodowska,
Potwarcza pogłoska uknuta w Paryżu, a łącząca się z tak szanownem nazwi­skiem jak Curie-Skłodowska obiegła całą prasę francuską i niemiecką. Potwarz, jak się tego spodziewać można było, została należycie wyświetlona. Jak nam nasz wie­deński korespondent donosi, podejrzywają, iż był to cały formalny zamach na cześć uczonej kobiety uknuty, a podkła­dem jego było wymuszenie. Honor wielkiej naszej rodaczki nie doznał naj­mniejszego uszczerbku, smutna ta afera miała jednak wesoły, a może tylko — śmieszny epilog w jednym z krakowskich dzienników. Oczywiście mowa tu o "No­wej Reformie“, a sprawa przedstawia się następująco:
Senzacyjna wieść o ucieczce pani Skło­dowskiej umieszczona u nas z obowiązku dziennikarskiego, powtórzoną została przez resztę prasy krakowskiej, z wyjąt­kiem „Nowej Reformy“, która jak zwy­kle — spóźniła się.
Na drugi dzień dopiero wmawia „N.Reforma“ w szczupłe grono swych czytelników, że wiadomości tej nie podała, będąc z „góry(!) przekonaną, że są nieprawdopo­dobne i nieprawdziwe“.
Jest to po prostu śmieszność i naiw­ność. Spóźnienie swoje, czy brak wiado­mości chce „N. Reforma" pokrywać rzekomem swem jasnowidzeniem. „Była z góry przekonaną“!... Co do Krakowa, to ten chyba z góry i z dołu jest przeko­nany o ślimaczym charakterze i tempe­ramencie bezzębnej weteranki demokracyi bezprogramowej.

* * *

Pani Curie-Skłodowska ogłasza w „Tempsie“ wobec pogłosek, jakoby uciekła z kochankiem, następujące oświadczenie:
„Od kilku już tygodni bawię w Bru­kseli, gdzie uczestniczę w konferencyi na­ukowej. W konferencyi tej wzięło udział około 20 wybitnych uczonych francuskich i belgijskich. Nieprawdą jest jakoby w Paryżu nie znano mego adresu. Z mego laboratoryum paryskiego kazałam sobie bowiem przysłać tu do Brukseli rozmaite klisze i inne przedmioty, potrzebne do moich prac, zatem w moim laboratoryum adres mój dobrze jest znany i tam wie­dziano od początku gdzie się znajduję“.
Krążą też pogłoski, iż wieść o rzeko­mej ucieczce pani Curie-Skłodowskiej pu­szczona została w obieg z kół, które pra­gną w ostatniej jeszcze chwili przeszko­dzić przyznaniu jej nagrody Nobla za chemię.Ilustrowany Kurier Codzienny nr 254. 7 listopada 1911
Troche humoru
W TEATRZE REWJI.
— Jak ci się podobał mój monolog?
— Mnie owszem. Ale na widowni wszyscy usnęli. Jeden lunatyk wstał i wyszedł z zamkniętemi oczyma.

Co nowego?
To mamy nowy, 2018 rok.
Jak przez mgłę - ale jednak! - pamiętam: ogrom życzeń jaki otrzymałam na koniec roku ubiegłego. Niektóre bardzo atrakcyjne!
To teraz czas na stanowcze powiedzenie: Sprawdzam!!!

Obrazek
ZAPOTRZEBOWANIA FILMOWE 

Filmy poszukiwane

Lista


Ratatuj / Ratatouille (2007)
Animacja, Familijny, Komedia / 1 godz. 51 min.
produkcja: USA
premiera: 22 czerwca 2007


scenariusz i reżyseria: Brad Bird

zdjęcia: Sharon Calahan, Robert Anderson

muzyka: Michael Giacchino


autor: Łukasz Muszyński
Pixar nie popełnia błędów. "Ratatuj" to znowu ta sama genialna mieszanka dzikiego poczucia humoru, pierwszorzędnej animacji i beczki pomysłów, których mógłby pozazdrościć każdy szanujący się scenarzysta. Czy obrzydliwe stworzenie może być mistrzem kuchni? Reżyser Brad Bird nie widzi w tym żadnego problemu.

Szczur Remy to znawca dobrego jedzenia. Rodzina nie docenia jego pasji, bo przecież "żarcie to żarcie". Nasz mały przyjaciel ma jednak szczęście: dane jest mu widzieć ducha właściciela restauracji - geniusza kulinarnego, który w dodatku dysponuje przepisem niesamowitej potrawy. Remy wchodzi w układ z młodym kuchcikiem zaczynającym właśnie pracę w lokalu zmarłego. Obaj bohaterowie robią furorę w Paryżu...

Twórcy pompują w film wystarczającą dawkę dowcipu, by całość działała niczym dobry szampan. W przeciwieństwie do większości zwierzęcych bohaterów z filmów animowanych, które ostatnimi czasy gościły na naszych ekranach, Remy ma Osobowość. Odzywa się rzadko, ale charyzmą i zaangażowaniem bije na głowę ostatniego "Shreka" i resztę "Stefanów Malutkich". Igraszki szczura i młodego adepta gotowania mają w sobie atomowy ładunek energii, co przekłada się na pierwszorzędną rozrywkę u widza. Nie będę rozpisywać się nad jakością animacji - jest tak fenomenalna, że recenzja kleiłaby się od cukru bogatego w związki ocho-achowe.

W odróżnieniu do "Iniemamocnych" (poprzedni film Birda) "Ratatuj" nie bawi się w piętrowe odniesienia do kultury popularnej. Jest jak kuchnia francuska: smakowity i lekki, choć z dawką ambicji. Remy to "ghostcook" (przez analogię do ghostwritera) - mistrz, który wykorzystuje swój talent, by gwiazdą stał się kto inny. Czuć tu refleksję nad losem artystów zmuszonych pracować dla miernot show-bussinesu brylujących w świetle reflektorów.

Gdzieś w tle błąka się oczywiście morał, ale całość ginie pośród cudów dla podniebienia i oczu. "Ratatuj" sprawdza się zarówno jako program kulinarny (nic dziwnego, że autorzy polskiego dubbingu zatrudnili do jednej z ról Karola Okrasę) i bajka dla milusińskich. Starzy i młodzi do kina marsz! A po filmie wycieczka do dobrej restauracji - trzeba jakoś uczcić kolejny sukces Pixara.

polski dubbing:


Zbigniew Zamachowski . . . . . . Remy
Cezary Kosiński . . . . . . Linguini
Tomasz Karolak . . . . . . Emile
Marian Opania . . . . . . Szponder
Jerzy Kryszak . . . . . . Django
Aleksander Bednarz . . . . . . Anton Ego
Marcin Troński . . . . . . Horst
Krzysztof Banaszyk . . . . . . Lalo
Wojciech Machnicki . . . . . . Francois
Sylwester Maciejewski . . . . . . Larousse
Andrzej Blumenfeld . . . . . . Mustafa
Andrzej Ferenc . . . . . . Talon
Paweł Szczesny . . . . . . Pompidou
Mirosław Zbrojewicz . . . . . . Git
Zbigniew Konopka . . . . . . Ambrister Minion
Andrzej Matul . . . . . . ] (narrator)[/i
Robert Kibalski


... i inni
studio:
Pixar Animation Studios, Walt Disney Pictures
źródło: filmweb
Na tej witrynie nie ma forów.

Zaloguj się  •  Zarejestruj się

Kto jest online

Jest 6 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 5 gości (wg danych z ostatnich 5 minut)
Najwięcej użytkowników (23) było online pn paź 16, 2017 12:52 pm

Zarejestrowani użytkownicy: zbroia
Legenda – kolory grup: klasykanin, azraella, caligari, zelig, supernova

Urodziny

Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Statystyki

Liczba postów: 11921 • Liczba tematów: 11587 • Liczba użytkowników: 9059 • Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Fedojo

Dzisiaj jest pn sty 22, 2018 8:42 pm