Stare niusy
Widowisko, któremu trudno dać nazwisko

Ilekroć przybędę z prowincyi do Krakowa, lubię zaglądnąć na Kleparz do lokalu pani Gardzielikowej, na którego drzwiach widnieje szumny i zachęcający szyld „Piewszorzędna restauracya i kawiarnia“.

Pani Gardzielikowa przyjmuje mnie zawsze z nadzwyczajną uprzejmością i elegancyą jako „obywatela z prowincyi“, tego typowego o przysłowiowych kaloszach, oryginalnym „ulstrze“ i... anglezie mocno już trzonowym zębem czasu draśniętym.

Właśnie przed kilku dniami wpadłem tam na „kuropatwę“ (kiszkę) — specyalność kunsztu kulinarnego pani Gardzielikowej. Goście obsiedli wszystkie stoły, komentując żywo „najnowszą sytuacyę polityczną“ i wyciągając niesłychanie śmiałe dla Europy konsekwencye.

W chwili, gdy debata była u szczytu kulminacyjnego, gdy rozstrzygano najzawilsze problemy polityczne, społeczne, ekonomiczne i erotyczne, gdy omawiano wpływ mięsa argentyńskiego, stosunki dyplomatyczne Watykanu do Rosyi zaszedł niespodziewany wypadek, który poważnemu zresztą zebraniu nadał całkiem inny koloryt.

Oto dobrze odżywione stworzonko, powszechnie szczurem przezwane, wypełzło na mniej jak lśniącą „posadzkę“ lokalu i nuże wyprawiać harce — niby „lajkonik“ — przed Hawełką. Homer jeden po-
traii opisać ów popłoch i zamieszanie, jakie wśród gości wybuchło. Przerażone panie imały się w obronie własnego życia, wśród spasmatycznych krzyków, swoich eleganckich parasoli, usiłując zgoła zlynchować niepożądanego gościa. Szczur jednak należał do rasy owych nieustraszonych rycerzy „bez trwogi“. Zręcznym susem znalazł się w okamgnieniu na stole aby popróbować zastawionych smakołyków.

Oburzony tą bezczelnością szczura, chwyciłem za laskę, by go skarcić należycie. Wykonaniu jednak mego zamiaru stanął na przeszkodzie... sam pan kelner, który z całą flegmą w te do mnie odezwał się słowa: „Schowaj se pon ten kij, bo to domowy, ajakże domowy szczur... nikomu w drogę nie wchodzący. Dopiero jak go kto podrażni, to on „breweryje stroi“.

Nie chcąc wywoływać owych „breweyi“, zrezygnowałem z moich planów, a szczur tymczasem wykorzystał „zawieszenie broni“ i rzetelnie nachlipał się zupy przygotowanej dla jednej „z pań“. Posiliwszy się, jak się patrzy, cofnął się szczur w pełnym ordynku w swoją kryjówkę.

Świadkiem owego widowiska był także i rysownik „Kuryera“ — dlatego Czytelnicy mają dzisiaj wiernie oddane „owo widowisko, któremu trudno dać nazwisko“...

Ilustrowany Kurier Codzienny nr 19. - z dnia 24 stycznia 1911 roku
Troche humoru
DUSZNO MI
Pewien filmowiec ma żonę histeryczkę. Raz żona budzi się w nocy i krzyczy:
— Duszno mi, duszno! Otwórz okno, prędzej otwórz okno!
A filmowiec nie lubił świeżego powietrza, tembardziej, że to była zima. Ociągał się więc. żona nie wytrzymała i wyrżnęła pantoflem w szkło, poczem głęboko wciągnęła w płuca świeże powietrze i uspokojona zasnęła
Jakież było zdziwienie obojga, gdy rano stwierdzili, że lustro w bieliżniarce było stłuczone...

Co nowego?
Obrazek


Koty tłoczą się na przystani na wyspie Aoshima w prefekturze Ehime w południowej Japonii, 25 lutego 2015 r. źródło: Onet
- zbroia - co na swych barkach etos pracy wspiera

- Tonder - Magnat Postowy Nieustający i pracy tytan odpostów

- Radzio (ukryty sprawca)

zbroiowisko jest wdzięczne za wasz sponsoring!
ZAPOTRZEBOWANIA FILMOWE 

Filmy poszukiwane

Lista


Bitwa w niebie / Batalla en el cielo (2005)
Dramat, Erotyczny / 1 godz. 38 min.
produkcja: Belgia, Francja, Holandia, Meksyk, Niemcy
premiera: 15 maja 2005


reżyser : Carlos Reygadas

scenariusz : Carlos Reygadas

zdjęcia : Diego Martínez Vignatti

muzyka : John Tavener


Głównym bohaterem filmu jest Marcos. Pracujący jako kierowca dla meksykańskiego generała, porywa dziecko dla okupu. Kiedy malec umiera, mężczyzna zwierza się z tragedii Anie - córce szefa, w której jest zakochany. Dziewczyna zaczyna namawiać go, by oddał się w ręce policji. Relacje między Marcosem, Aną i żoną Marcosa kształtują się w przytłaczającej atmosferze przeludnionej stolicy Meksyku. Tam najbiedniejsi nie potrafią znaleźć dla sobie miejsca. Dlatego szukają duchowego zbawienia, zagłębiając się w wierze. A córki bogaczy dla rozrywki zajmują się prostytucją. Odważne zdjęcia stosunku seksualnego nie mają charakteru pornografii, lecz nabierają wymiaru metafizycznego.

W swoim drugim filmie Carlos Reygadas powraca zatem do tematyki, jaką poruszał w swoim debiutanckim "Japón" - seksualność, śmierć oraz duchowy wymiar życia. Ponownie wykorzystuje też aktorów nieprofesjonalnych, tworząc postacie, które intrygują. Miasto u Reygadasa to nie świat zdegradowany: choć jest tłumne i pełne agresji, bohaterowi filmu w chwili próby oferuje jednak drogę ratunku. W "Bitwie w niebie" uwydatnia się też formalna wirtuozeria reżysera. Poszczególne sekwencje filmu stanowią mistrzowskie osiągnięcia realizatorskie, które harmonijnie współgrają z całością fabuły.
źródło: sfp.org.pl

Występują:

Anapola Mushkadiz . . . . . . . . . Ana
Marcos Hernández . . . . . . . . . Marcos
Bertha Ruiz . . . . . . . . . Żona Marcosa
Rosalinda Ramirez . . . . . . . . . Viky
Chavo Nava . . . . . . . . . Nerwowy kierowca
El Abuelo . . . . . . . . . Szef policji
Estela Tamariz . . . . . . . . . Ines
David Bornstien . . . . . . . . . David
Alejandro Mayar . . . . . . . . . Inspektor policji
Brenda Angulo . . . . . . . . . Kobieta w niebieskim pokoju
El Mago . . . . . . . . . Kaznodzieja
Diego Martínez Vignatti . . . . . . . . . Piłkarz
Francisco 'El Gato' Martínez . . . . . . . . . Pracownik stacji benzynowej
Ernesto Veláquez . . . . . . . . . Przeprowadzający wywiad

. . . . i inni
montaż : Adoración G. Elipe, Benjamin Mirguet, Carlos Reygadas, Nicolas Schmerkin
scenografia : Elsa Díaz Pirinoli, Daniela Schnaider
produkcja : Joseph Rouschop, Gerardo Tagle, Philippe Bober, Susanne Marian, Hamish McAlpine, Jaime Romandia, Carlos Reygadas
dźwięk : Jaime Baksht, Martín Hernández, Sergio Diaz, Gilles Laurent, Alan Serna
studio:
Coproduction Office
arte France Cinéma
Essential Filmproduktion GmbH (współudział)
Na tej witrynie nie ma forów.

Zaloguj się  •  Zarejestruj się

Kto jest online

Jest 7 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 5 gości (wg danych z ostatnich 5 minut)
Najwięcej użytkowników (108) było online sob wrz 12, 2020 2:33 am

Zarejestrowani użytkownicy: Exabot [Bot], Tonder
Legenda – kolory grup: klasykanin, azraella, caligari, zelig, supernova

Urodziny

Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Statystyki

Liczba postów: 15738 • Liczba tematów: 15400 • Liczba użytkowników: 9128 • Ostatnio zarejestrowany użytkownik: juliaostryga

Dzisiaj jest ndz wrz 27, 2020 10:45 am